| środa 1 maja | 21:31:42
| środa 1 maja | 21:31:42

Dziś są imieniny: Józefa, Jeremiasza, Filipa

Artykuły / Pedagog / Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca -16.10.2023 r.

dodane w poniedziałek 23 października 2023 r., przez Marek Wasiak

Profilaktyka;

Warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

dla uczniów klas I

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca -16.10.2023 r.

W ramach obchodów Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca w naszej szkole zorganizowano warsztaty Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla uczniów klas I. W dniach 16-18.10.2023 r. najmłodsi uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami i technikami udzielania pomocy w sytuacji utraty przytomności i zatrzymania czynności serca.

Warte uwagi:

Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego ważne jest, aby każdy z nas umiał go prawidłowo wykonać.

Instrukcja udzielania pierwszej pomocy „w pigułce”:

1. Oceń bezpieczeństwo – najważniejsze jest własne bezpieczeństwo, następnie bezpieczeństwo poszkodowanego. Jeżeli nie jest bezpiecznie – nie podchodź do czasu usunięcia zagrożenia.
  2. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje– zapytaj go, czy Cię słyszy, delikatnie potrząśnij.
  3. Wskaż osobę do pomocy– to dobry moment, by znaleźć kogoś do pomocy. Wyznacz konkretną osobę. W tym miejscu możesz polecić przyniesienie automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED.
  4. Udrożnij drogi oddechowe osoby poszkodowanej – ułóż poszkodowanego na plecach, umieść dłoń na jego czole i delikatnie odchyl głowę do tyłu lub unieś żuchwę poszkodowanego, by w ten sposób udrożnić drogi oddechowe.
  5. Sprawdź oddech– po udrożnieniu dróg oddechowych nachyl głowę nad ustami poszkodowanego, spróbuj wysłuchać oddech i obserwuj, czy klatka piersiowa się unosi. Poświęć na ten etap do 10 sekund.
  6. Wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego. Zadzwoń pod numer 112 lub 999 albo wyznacz kogoś, kto to zrobi.
  7. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową: wykonaj 30 uciśnięć i 2 oddechy. Czynności te powtarzaj, aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Organizatorki:

Kinga Weis, Hanna Stachowiak, Katarzyna Wojtkowiak, Aneta Bojołek.

Galeria zdjęć: Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca -16.10.2023 r.

Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca -16.10.2023 r. - Zdjęcie: 1/5
Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca -16.10.2023 r. - Zdjęcie: 2/5