| poniedziałek 20 maja | 22:25:04

Artykuły / #MYJ RĘCE;

dodane w wtorek 5 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Światowy Dzień Higieny Rąk;

O tym, jak ważne jest mycie rąk, słyszymy od zawsze. Jednak dopiero w okresie panującej pandemii, uzmysłowiliśmy sobie, że mycie rąk mydłem jest jedną z najtańszych, najbardziej efektywnych metod, dzięki której można ochronić siebie i innych. Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz także innymi chorobami. To nie jest magiczne lekarstwo, ale strategia, dzięki której nie czujemy się całkiem bezradni!

Według wytycznych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby zarazki i wirusy zostały dokładnie spłukane. A 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni.

Ręce myjemy po każdym powrocie do domu. Zanim wejdziemy do łazienki, staramy się niczego nie dotykać. Łokciem zapalamy światło i odkręcamy wodę. Jeśli kran ma dwa kurki i trzeba je odkręcić dłońmi, po myciu kurki trzeba umyć i zdezynfekować. Można je też odkręcić przez papierowy ręcznik.

Każda z czynności powinna trwać około 4-5 sekund.

1. Moczymy całe dłonie ciepłą wodą i nanosimy mydło w ich zagłębienie.

2. Dokładnie rozprowadzamy mydło na wierzchu i spodzie dłoni, myjemy też przestrzenie między palcami. Nie zapominamy o nadgarstkach.

3. Pocieramy o siebie dłonie z przeplecionymi palcami - lewą nad prawą, a potem prawa dłoń nad lewą.

4. Pocieramy wierzchem jednej dłoni o drugą. Robimy to dla każdej dłoni oddzielnie.

5. Czyścimy ręce od palców do kciuka obiema rękami.

6. Czyścimy kciuk jednej ręki, wsuwając go w "pierścień" zrobiony z kciuka i palców drugiej dłoni.

7. Pocieramy opuszki palców o zagłębienie drugiej ręki.

8. Pocieramy nadgarstek przeciwnymi rękami.

9. Dokładnie spłukujemy umyte dłonie bieżącą wodą.

Zarazki najczęściej pozostają na kciukach, paznokciach i skórkach wokół paznokci i o tych częściach dłoni trzeba szczególnie pamiętać podczas mycia. Wycieramy ręce dokładnie ręcznikiem.

Dodatkowo po myciu ręce można zdezynfekować specjalnym płynem z alkoholem.

Początkowo mycie może wydawać się długie i żmudne, ale z każdym kolejnym razem będzie stawało się czymś naturalnym. Dlatego tak ważne jest, aby od początku robić to dokładnie, aż skuteczna higiena rąk stanie się naszym nawykiem.

Jakie sytuacje powinny być dla nas wyznacznikiem konieczności umycia rąk?

W dobie zagrożenia koronawirusem COVID-19 każde wyjście z domu czy też powrót do niego winien być przyczyną mycia rąk. Niemniej jednak zaleca się myć ręce w następujących sytuacjach:

• po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji publicznej;

• przed przygotowywaniem posiłku, jak i w jego trakcie, a także przed samym jedzeniem;

• po każdorazowym skorzystaniu z toalety;

• po kontakcie ze zwierzętami, jak i przedmiotami należącymi do nich, jak chociażby kuweta, smycz, czy też inne zabawki;

• po kichaniu, kasłaniu czy też oczyszczeniu nosa;

• po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie tudzież innych zmianach skórnych;

• po czynnościach porządkowych, jak chociażby wyniesieniu śmieci;

• po kontakcie z pieniędzmi;

• po kontakcie z osobą chorą w domu lub szpitalu;

Jeszcze kilka miesięcy temu, nie pomyślałabym, że będę poświęcać tyle uwagi szczegółowej instrukcji mycia rąk. Jednak teraz wiem, że jako rodzic, jestem moderatorem zachować, które naśladują moje dzieci. Dzięki mojej świadomości i postawie, moi najbliżsi, będą wiedzieli jak istotna jest higiena rąk w czasie panowania koronawirusa i w „normalnej rzeczywistości”, na którą z takim utęsknieniem czekamy...

Na portalu eSzkoła – DYSK, w zakładce Bajki – Pomagajki, zamieszczę filmiki dla najmłodszych dot. sposobów mycia małych rączek.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny;