| poniedziałek 3 czerwca | 09:00:28

Artykuły / Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę;

dodane w środa 29 kwietnia 2020 r., przez Kinga Weis

116 111 - Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Od 1 marca 2020 roku Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, prowadzony od 11 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, będzie działał całą dobę tj. 24H/7!

Ponadto, z uwagi na obecne trudności związane z pandemią i ograniczoną swobodą komunikacji w przestrzeni domowej, można także zarejestrować się na stronie https://116111.pl/ oraz napisać wiadomość e-mail. Te możliwości uzupełniają istotną lukę w polskim systemie pomocy dzieciom, które nie mają dostępu do profesjonalnej opieki w swoim otoczeniu lub które szukają wsparcia, chcąc zostać całkowicie anonimowe.

Jakie są zasady funkcjonowania Telefonu 116 111?

Podstawowe zasady to: ABCD;

Anonimowo- dzwoniąc, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.

Bezpłatnie – połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Chętnie - konsultanci 116 111 gotowi są rozmawiać o każdej ważnej sprawie. Jeśli będzie to potrzebne, mogą umówić się na kolejną rozmowę.

Dyskretnie - wszystko, o czym powiesz lub napiszesz, zostanie między Tobą a konsultantami 116 111. Jeśli poprosisz o pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów lub zgodzisz się na to, żeby Ci pomóc – konsultanci 116 111 zajmą się tym.

Kim są Konsultanci Telefonu 116 111?

Grupa pedagogów i psychologów dyżurujących przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Każdy ma doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i potrzebującymi pomocy. Potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi.

Pomagają dzieciom i młodzieży rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z rozmówcami zastanawiają się, co mogą zrobić, by przezwyciężyć kłopoty i problemy.

Na jaki temat można porozmawiać lub napisać?

• skontaktuj się w chwili, gdy potrzebujesz wsparcia i rozmowy o tym, co jest dla Ciebie ważne lub sprawia Ci kłopot,

• możesz porozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, czy problemach w szkole,

• czujesz złość, smutek, zniechęcenie, żal - podziel się tym, co właśnie przeżywasz,

• dojrzewasz i masz związane z tym pytania,

• doświadczasz przemocy lub jesteś w niebezpiecznej sytuacji,

• jest jakiś inny problem, którym chcesz się podzielić.

Konsultanci 116 111 czekają na Twój telefon!

Nie będą Cię oceniać ani pouczać. Wysłuchają Twojego problemu i razem z Tobą zastanowią się nad najlepszym jego rozwiązaniem!

Drogi uczniu, pamiętaj – nie jesteś sam! Jest wiele osób w Twoim najbliższym otoczeniu (i poza nim), na które możesz liczyć w trudnej sytuacji! Jeżeli chcesz porozmawiać – daj znać za pomocą e-dziennika.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny;