| poniedziałek 20 maja | 23:43:32

Dziś są imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Artykuły / Osobisty Plan Awaryjny;

dodane w wtorek 28 kwietnia 2020 r., przez Kinga Weis

Przemoc domowa - niepokojące konsekwencje izolacji i kwarantanny;

Media informują, że Rzecznik Praw Obywatelskich odbiera coraz więcej alarmujących sygnałów dotyczących konsekwencji izolacji i kwarantanny dla poczucia bezpieczeństwa osób zagrożonych przemocą domową. Niepokojące są także doświadczenia innych państw, które odnotowały gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń przypadków przemocy domowej w trakcie trwania pandemii. W związku z powyższym, eksperci i pracownicy Organizacji Społecznych stworzyli jasny i klarowny algorytm (instruktaż) postępowania w sytuacji kryzysowej dla ludzi doświadczających fali przemocy.

Wszelkie informacje możecie znaleźć Państwo na stronie internetowej, której link podaję poniżej:

Ponadto, przytoczę ogólny zarys Osobistego planu awaryjnego, który zwróci uwagę na najważniejsze aspekty, o których powinna pomyśleć osoba doświadczająca przemocy ze strony najbliższych. Warto pamiętać, że już sama sytuacja związana z koronawirusem powoduje, że w rodzinach, w których wcześniej nie było napięć, dochodzi do ich eskalacji. Poza tym, obowiązkowa izolacja sprawia, że ofiary agresorów są skazane na ciągły kontakt z oprawcami. Nie mają dokąd uciec, nie mają bezpośredniego dostępu do osób, które zawodowo zajmują się przeciwdziałaniem przemocy, a na małej przestrzeni nawet nie ma możliwości zadzwonienia i zwrócenia się o wsparcie, bez wiedzy oprawcy... Dlatego też, warto wiedzieć co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci.

Osobisty plan awaryjny – podstawowe informacje i wskazówki;

Jeśli wiesz, że możesz doświadczyć przemocy domowej i obawiasz się, że w czasie epidemii może być trudno uzyskać pomoc, przygotuj osobisty plan awaryjny. Jeśli zdarzy się coś złego, będziesz od razu wiedzieć jak zareagować i gdzie pójść.

Twoje bezpieczeństwo to priorytet.

Nie jesteś winna/y przemocy i są ludzie, którzy chcą Ci pomóc!

1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej;

1. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo:

Powiedz dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy:

• np. że mogą pukać do zaprzyjaźnionej sąsiada/ki,

• naucz je numeru alarmowego,

• porozmawiaj z nimi, że nie są one winne przemocy i kłótni,

• ustalcie, gdzie znajduje się klucz do domu, jak otworzyć drzwi wejściowe, gdyby coś się stało,

• upewnij się, że znają adres mieszkania, gdyby musiały wzywać służby.

1. Bezpieczne miejsce:

Zastanów się, gdzie w Twoim domu możesz znaleźć bezpieczne schronienie.

1. Skontaktuj się z Policję, MGOPS, lub Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej i zapytaj jak mogą Ci pomóc.

2. Bądź przygotowany/a do ucieczki:

Spakuj wszystko do podręcznej torby, trzymaj ją pod ręką, tak żeby w każdej chwili móc ją zabrać. Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać:

• Ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty;

• Leki;

• Telefon;

• Pieniądze/ karta płatnicza;

• Ładowarka;

• Numery ważnych telefonów;

• Klucze do domu;

• Obdukcje lekarskie (jeśli masz);

• Numery kont bankowych (zapisane);

• Bielizna na zmianę;

• Szczoteczka do zębów;

• Środki ochronne potrzebne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz je w domu);

6. W sytuacji zagrożenia:

• Nie uciekaj od dzieci! One także mogą być zagrożone.

• Jeśli nie masz możliwości ucieczki, schowaj się w rogu pokoju. Skul się, osłaniając rękoma twarz i głowę.

• Postaraj się zawsze mieć przy sobie telefon z naładowaną baterią.

• Wzywaj pomocy: 997, 112.

• W telefonie komórkowym numer alarmowy zaprogramuj tak, żebyś mogła/mógł wybrać go jednym klawiszem. Poza telefonem policji warto mieć także pod ręką numery telefonu pogotowia ratunkowego, bliskiej Ci osoby oraz numer telefonu do schroniska, gdzie możesz uzyskać pomoc i wsparcie.

• Jeśli musisz wzywać pomoc w miejscu publicznym, np. na klatce schodowej, zastanów się, czy zamiast wołania o pomoc nie krzyczeć PALI SIĘ! – co może okazać się skuteczniejsze.

• Jeśli z interwencją przyjedzie policja, a się boisz o swoje życie i zdrowie, domagaj się, aby sprawca przemocy został zatrzymany na 48 godzin. Zyskasz w ten sposób czas, żeby znaleźć schronienie, uzyskać pomoc. Pamiętaj, że mimo stanu epidemii służby mają obowiązek niezwłocznie reagować na przypadki przemocy domowej!

1. Poznaj swoich sojuszników:

• Rozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o sytuacji w Twoim domu.

• Opracuj wspólnie z nimi strategię postępowania na wypadek, gdybyś potrzebował/a ich pomocy. Pomocne może się okazać ustalenie słowa awaryjnego – jeśli go użyjesz, będą wiedzieli, że pilnie potrzebujesz pomocy.

• Spróbuj wypełnić poniższą listę, osób do których możesz zadzwonić po wsparcie:

• Przyjaciel/ciółka:

• Osoba z rodziny:

• Dzielnicowy/a:

• Zaufany nauczyciel/ka ze szkoły dziecka:

• Zaprzyjaźniony sąsiad/ka:

• Kolega/koleżanka z pracy, któremu ufasz:

• Organizacja społeczna, która Ci pomoże:

• Lekarz/lekarka, który Cię zna:

Pomocne numery telefonu:

• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "NIEBIESKA LINIA" 800 12 00 02, numer czynny całą dobę;

• Centrum Praw Kobiet Telefon interwencyjny tel.600 070 717 czynny całą dobę;

• Pomoc prawna i psychologiczna tel. (22) 621 35 37 czynny 10:00-16:00;