| poniedziałek 20 maja | 23:22:48

Artykuły / Zasady Bezpiecznego Internetu;

dodane w wtorek 21 kwietnia 2020 r., przez Kinga Weis

Drodzy Rodzice,

Internet to obecnie jedno z najważniejszych mediów, dzięki któremu możemy wspólnie realizować zdalne nauczanie. Ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim nasze dzieci.

Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywacie Wy - rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy obecnie są dla dziecka "nauczycielami pierwszego kontaktu" również w zakresie korzystania z Internetu.

Rady dla rodziców dot. bezpiecznego korzystania z Sieci:

1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron – serdecznie zapraszam do zapoznania się z proponowanymi wcześnie (przeze mnie i nauczycieli) stronami edukacyjnymi;

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać.

3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.

4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.

5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.

6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem – Domowe Zasady Ekranowe;

7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

Ważne i przydatne strony mające na celu pomoc rodzicom i uczniom bezpieczne korzystanie z internetu:

www.dzieckowsieci.pl

portal kampanii “Dziecko w Sieci” promującej zasady bezpiecznego korzystania z Internetu; wśród zamieszczonych materiałów znajdują się scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy oraz filmy edukacyjne z tego zakresu;

www.sieciaki.pl

portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu;

www.dzienbezpiecznegointernetu.pl

strona Dnia Bezpiecznego Internetu;

strona projektu, którego celem jest pomoc młodym  Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

www.saferinternet.pl

polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl;

www.dyzurnet.pl

trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo.

o bezpiecznym Internecie, klasyfikacja zagrożeń, słownik pojęć, skaner online, gry i konkursy, szkolenia, porady i wskazówki dla rodziców.

www.kidprotect.pl

portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.

akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

www.dzieckokrzywdzone.pl

portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci;

Serdecznie zapraszam do pogłębiania wiedzy dot. zagrożeń w Sieci, aby wyprzedzić i zapobiec ewentualnym sytuacjom problemowym, na które może być narażone nasze dziecko korzystając z Sieci.
Na portalu eSzkoła- DYSK, w zakładce Bajki - Pomagajki, zamieszczę kreskówkę dla dzieci, opowiadającą o zasadach bezpiecznego Internetu. Zachęcam do obejrzenia z dziećmi.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.