facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 778166 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1

Ważne informacje

0°C
| niedziela 21 października | 16:16:56

Dziś są imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Do końca roku szkolnego pozostało:

  • Roboty ZS Nekla
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / "Młodzi programiści" / „Młodzi programiści programują w Scratchu” w klasie IVc

dodane w środa 27 września 2017 r., przez Zofia Konecka

 

Nauka programowania rozwija umysł, pomaga lepiej myśleć,
kreuje sposób myślenia o różnych rzeczach, który przydatny jest we wszystkich dziedzinach.
Bill Gates

 

       Dzisiaj na informatyce czwartoklasiści uczyli się programowania w Scratchu na podstawie książki pt. „Mały mistrz programowania. Języki Baltie i Scratch dla dzieci.” Jest to super książka dla wszystkich fanów gier komputerowych, ale nie tylko. Uczniowie wypożyczyli tę książkę z biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i w domu będą czytać razem z rodzicami lub z koleżanką czy kolegą. Z tą książką programowanie jest przyjemną zabawą i wcale nie jest takie trudne! Ważne jest, że rodzice nie muszą znać się na programowaniu, aby pomóc dzieciom wejść w świat programowania. A sami też przy okazji mogą się czegoś nauczyć.

       Nauka „Młodych Programistów” opiera się o zasadę "Ucz się poprzez zabawę". Uczniowie bardzo świadomie i ze zrozumieniem  czytają krok po kroku polecenia i wykonują je w programie Scratch. Sami uczniowie mówią, że czytanie jest fajne, gdyż temu czytaniu przyświeca określony cel; to, co przeczytali muszą zastosować w praktyce, układając kod programu. Dzieci znają budowę programu Scratch, umieją stworzyć scenę, „duszki”, zmienić ich kostium, a także układać skrypty z kolorowych bloczków. Na następnych zajęciach będą uczyć się tworzenia i dodawania dźwięków.

       Celem projektu jest:

- poznanie środowiska Scratch.

- wprowadzenie pojęcia algorytmu (przepisu działania) oraz programu (zapisu zrozumiałego dla komputera) na przykładach poznanych z książki oraz z życia.

- rozbudzenie i wzmocnienie potrzeby czytania.

      Uczniów  bardzo „wciągnęła” ta książka, gdyż jest ona bardzo ciekawie i przystępnie napisana, a dzieci na jej podstawie mogą tworzyć swoje własne projekty: historyjki, animacje i gry.

       Mamy nadzieję, że taki sposób nauczania, jak łączenie czytania z programowaniem  sprawi, że literatura stanie się naturalną częścią życia dzieci, i wytworzy się w nich i wzmocni osobista potrzeba czytania.

 

Zofia Konecka, Marek Wasiak

Galeria zdjęć: „Młodzi programiści programują w Scratchu” w klasie IVc

DSCN0024.JPG
IMG_9939.JPG
IMG_9940.JPG
IMG_9941.JPG
IMG_9942.JPG
IMG_9943.JPG
IMG_9944.JPG
IMG_9945.JPG
IMG_9946.JPG
IMG_9947.JPG
IMG_9948.JPG
IMG_9937.JPG
IMG_9936.JPG
IMG_9935.JPG
DSCN0025.JPG
DSCN0026.JPG
DSCN0027.JPG
DSCN0028.JPG
DSCN0029.JPG
DSCN0030.JPG
DSCN0031.JPG
DSCN0032.JPG
DSCN0033.JPG
DSCN0034.JPG
IMG_9949.JPG
Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2018 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.