| wtorek 11 grudnia | 01:08:19

Dziś są imieniny: Damazego, Waldemara, Daniela

Artykuły / Wycieczka klas 3b i 3c

dodane w poniedziałek 25 czerwca 2018 r., przez Jolanta Najtkowska

W poniedziałek 28 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Torunia i Inowrocławia.

Toruń to piękne i stare miasto. Jego nazwa związana jest z legendą. Kiedy Wisła przepływała obok wieży, ta chciała się dowiedzieć, co rzeka widziała. Słuchając poczuła się zazdrosna i przerwała te opowieści. Wisła więc zaczęła opływać ją dookoła, na co wieża odrzekła "przestań bo runę", a rzeka na to - "to ruń". I tak powstała nazwa tego miasta.

Na początku naszej wędrówki poszliśmy zobaczyć właśnie tę wieżę. A dlaczego jest krzywa ? Dowiedzieliśmy się od naszej Pani przewodnik, że stała ona kiedyś na piasku i dlatego się skrzywiła. Właśnie stąd pochodzi nazwa "Krzywa Wieża".

Następnie udaliśmy się pod dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Zwiedziliśmy również Katedrę Świętych Janów z zabytkową chrzcielnicą, gdzie ochrzcony był ten słynny astronom. W Planetarium obejrzeliśmy film o gwiazdach i planetach. Zobaczyliśmy również Stary Rynek z okazałym ratuszem, fontanną “Flisak i żabki” oraz pomnikiem Kopernika.

Największą atrakcją wyjazdu było pieczenie ozdobnych toruńskich pierników, które każdy z nas mógł zabrać do domu. Na koniec naszego pobytu, w tym pięknym mieście, mogliśmy odwiedzić lokalne sklepy kupując słynne pierniczki oraz różne pamiątki.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Inowrocław, gdzie zaczerpnęliśmy  świeżego, zdrowego i pełnego jodu powietrza przy tężniach w parku zdrojowym.
            Pełni wrażeń wróciliśmy do Nekli.

Uczennica z  klasy IIIc

Galeria zdjęć: Wycieczka klas 3b i 3c