| piątek 29 marca | 08:54:40

Artykuły / Pedagog / Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji;

dodane w czwartek 8 października 2020 r., przez Kinga Weis

Droga Społeczności Szkolna,

dzisiaj tj. 8.10.2020 r., po raz pierwszy w naszej szkole, obchodzimy Dzień Dysleksji. W związku z powyższym, bazując na materiałach pozyskanych ze strony Polskiego Towarzystwa Dysleksji, chciałabym przybliżyć Wam specyfikę trudności edukacyjnych wynikających z dysleksji rozwojowej.

Odrobina teorii:

Dysleksja rozwojowa - to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

Terminologia

Najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.
    - DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;
 - DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);
    - DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.

Przyczyny:

Zaburzenia funkcji percepcyjno motorycznych (spostrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki) i ich współdziałania (integracji percepcyjno motorycznej), funkcji językowych, pamięci (wzrokowej, słuchowej, ruchowej), lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

Etiologia:

Uwarunkowania tych zaburzeń są wielorakie (polietiologia). Wskazuje się na dziedziczność, zmiany anatomiczne i zaburzenia fizjologiczne układu nerwowego (w okresie ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu). Zaniedbanie środowiskowe oraz brak szybkiej interwencji pogłębia zaburzenia i trudności dziecka.

Typy dysleksji:

Wyróżnia się wiele typów dysleksji (pomimo wspólnych objawów podstawowych).

Częstość występowania:

W literaturze europejskiej podaje się, że dzieci te stanowią 10-15% uczniów, w tym 4% to przypadki bardzo nasilonych trudności (wg międzynarodowych klasyfikacji chorób ICD-10, DSM-IV), które można byłoby określić nazwą głębokiej dysleksji.
Badania w Polsce określają odsetek dysleksji na 9-10% (Bogdanowicz, Jaklewicz 1968-1982).

Profilaktyka:

Dzieci z nieprawidłowej ciąży, porodu, wykazujące deficyty rozwoju niektórych funkcji psychoruchowych, to dzieci "ryzyka dysleksji". Im wcześniej zostaną objęte opieką, tym większe szanse, aby zapobiec ich trudnościom szkolnym.

Objawy dysleksji rozwojowej:

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji.

• opóźniony rozwój mowy;
  • mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania (brzydkie pismo);
  •  wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;
  •  trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich
     syntezą;
  •  trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;
  •  oburęczność;
  •  mylenie prawej i lewej ręki;
  • trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego dydaktycznego;
  •  trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: pismo zwierciadlane, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.

Drodzy Rodzice, jeżeli niepokoi Was sytuacja edukacyjna Waszego dziecka, podejrzewacie specyficzne trudności edukacyjne lub chcielibyście wykluczyć dysleksję rozwojową u Waszej pociechy - zapraszam do kontaktu za pośrednictwem e-dziennika lub telefonicznie.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
    Kinga Weis - psychopedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny;