BIP Szkoła Nekla
facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 3461361 razy.

   
 • Slajd 2
 • Slajd 1
 • pogoda nekla
 • stacja meteo nekla
| piątek 4 grudnia | 12:59:39

Dziś są imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Do zakończenia roku szkolnego pozostało:

 • Gsuite
 • Roboty ZS Nekla
 • Ucz się 1
 • Uczę się

Artykuły / Pedagog / Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się;

dodane w poniedziałek 8 czerwca 2020 r., przez Kinga Weis

 

Drodzy Ósmoklasiści,

 

od dzisiaj Wasi starsi koledzy, rozpoczynają egzaminy maturalne. Życzymy im wszystkim powodzenia!!!
 
Egzaminy to czas wytężonego wysiłku umysłowego, napięcia i stresu, poprzedzony wieloma godzinami spędzonymi na powtarzaniu materiału i przeglądaniu notatek szkolnych. Im jesteśmy bliżej, tym częściej mamy poczucie kompletnej pustki w głowie...
 
Przed Wami ostatni tydzień powtórek. W związku z panującą pandemią zmuszeni jesteście przygotowywać się do egzaminów w warunkach domowych, co niesie za sobą pewne trudności:

 

 • trudno wytrwać w postanowieniu efektywnej i regularnej nauki;

 • pojawia się wiele dystraktorów (rozpraszaczy), a poziom Waszej motywacji spada;

 • brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami sprawia, że w tym lęku i niepokoju czujecie się osamotnieni;

 • nie macie możliwości porównania poziomu naszej wiedzy z poziomem wiedzy naszych rówieśników, co wzmaga stres i napięcie.

 

Ale to nie czas na narzekanie, to czas na działanie! To już ostatnia prosta! Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które wspomogą Was w efektywnym wykorzystaniu czasu.
 

Wskazówki LAST MINUTE:

 

Motywacja
To jest najważniejszy punkt, na którym warto się teraz skupić! Bez odpowiedniej motywacji to będzie niewykonalne. Dlatego właśnie trzeba sobie znaleźć cel lub marzenie, które chcemy zrealizować. Może to być na przykład zdobycie określonej ilości punktów, aby dostać się do wybranej szkoły.

Nauka ze zrozumieniem, a nie na pamięć

Pamiętaj, żeby nie uczyć się na pamięć, tak jak przyswajasz sobie kwestię, którą musisz wypowiedzieć na jakimś przedstawieniu. Lepiej starać się zrozumieć dany temat. Wtedy zostanie to w głowie na stałe i nie wypadnie od razu po napisanym egzaminie.

Nauka krótsza, ale częstsza

Gospodaruj dobrze swoim czasem. Nie musisz uczyć się wszystkiego na raz. Wystarczy, że rozdzielisz ten czas na więcej dni. Poprzez naukę krótszą, ale częstszą, nie będziesz odczuwać zmęczenia materiału i dzięki temu przygotujesz się do egzaminu bez problemu.

Zadbaj o atmosferę!

Bardzo ważne jest, aby wyeliminować wszelkie przeszkody, które mogą uniemożliwić naukę. Dlatego najlepiej znaleźć sobie ciche miejsce, w którym żadne hałasy nie będą doskwierać. Warto też pozbyć się z zasięgu wzroku wszystkich dystraktorów (rozpraszaczy): telefonu, ulubionej gry, TV itp.

Zadbaj o żołądek!

Lepiej nie przystępować do nauki głodnym. Ważne też, aby nie rozpoczynać nauki zaraz po obfitym posiłku, wtedy nasz organizm nastawiony jest na trawienie, a nie na naukę!

Metoda nagród

Jeśli brak Ci motywacji do nauki, możesz ją uzyskać dzięki tej metodzie. Warto podsumować każdy dzień nauki i pochwalić się np. przed najbliższymi tym, co udało Ci się w danym dniu zrobić. Bądź z siebie dumny i wyraź to! Możesz sprawić sobie małą nagrodę (np. wieczór filmowy, pyszna kolacja, ciepła kąpiel) za każdy włożony wysiłek w naukę!

Ucz się tylko tego, co najważniejsze

Nie ma już sensu powtarzać całego podręcznika. Lepiej zaznaczać sobie tylko to, co z danego przedmiotu wydaje Ci się najważniejsze, ponieważ jest większe prawdopodobieństwo, że akurat to pojawi się na egzaminie.

 

Wam również życzę powodzenia!

Z pozdrowieniami,
Kinga Weis - psychopedagog szkolny.

 

Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2020 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.