BIP Szkoła Nekla
facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 3084658 razy.

   
 • Slajd 2
 • Slajd 1
 • pogoda nekla
 • stacja meteo nekla
| środa 5 sierpnia | 04:02:22

Dziś są imieniny: Oswalda, Marii, Mariana

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało:

 • Wakacje1
 • Wakacje

Ważne informacje

Artykuły / Pedagog / Ruch to zdrowie;

dodane w środa 3 czerwca 2020 r., przez Kinga Weis

W dobie nauczania zdalnego nasze dzieci spędzają znacznie więcej czasu przed komputerem i telewizorem. Nie każdy jest szczęśliwcem i nie każdy posiada ogródek lub taras, więc możliwość zabawy na świeżym powietrzu jest atrakcją jedynie dla wybranych... Powinniśmy jednak pamiętać, że ruch jest niezbędny do prawidłowego rozwoju naszego dziecka! Zróbmy wszystko, aby ten chwilowy "postój" nie stał się nawykiem w funkcjonowaniu naszych dzieci! Świećmy przykładem i zadbajmy o nasze zdrowie fizyczne!

 

Pamiętajmy, że ruch jest niezbędny do poznania własnego ciała i nabrania pewności w kontroli nad nim. Ruch pozwala stać się samodzielnym, dzięki czemu świat staje się bardziej dostępny. Dzieci szybciej realizują swoje potrzeby, wzmacniając swoje poczucie odrębności i samodzielności. Uczą się w ten sposób pewności siebie i ogólnie rozumianej sprawności.

 

Czym jest motoryka duża?

 

Motoryką dużą nazywamy wszystkie ruchy i aktywności angażujące większe partie naszego ciała np. ręce i nogi. Najlepszymi ćwiczeniami rozwijającymi motorykę dużą są:

 • pływanie – rozwija wszechstronnie motorykę i aktywizuje większą część mięśni;

 • skakanie – rozwija ogólną sprawność i koordynację ruchową;

 • bieganie – zabawy „w ganianego” w różnych kombinacjach mają wpływ na dotlenienie mózgu, wyrabianie kondycji naszego dziecka, czy też wzmocnienie jego układu krwionośnego;

 • zabawy z piłką – oprócz wzrostu poziomu koordynacji to wzmaga współpracę z innymi;

 • rzucanie – zabawy trenujące rzut i celność są dobrym wstępem do ćwiczeń motoryki małej, ponieważ kształtują koordynację oko-ręka.

 

Dla dziecka aktywność ruchowa oprócz zdrowotnych walorów fizycznych jak np. wspomniana wcześniej koordynacja ruchowa, czy też dotlenianie wszystkich komórek ciała, niesie za sobą olbrzymie wartości w psychorozwoju. Dzieci, które posiadają warunki do rozwijania motoryki dużej, posiadają lepszą koncentrację uwagi i wiarę w swoje możliwości.

 

Czym jest motoryka mała?

 

Motoryka mała natomiast to ruchy palców i dłoni, które wymagają olbrzymiej precyzji. Wykonywanie czynności, w których motoryka mała jest kluczowa to np.: pisanie, rysowanie, praca z plasteliną.


Jak najlepiej trenować motorykę małą?

 

Ćwiczenia związane z motoryką małą to malowanie na kartkach pędzlem, flamastrami, czy też kredkami. Kolorowanki, wykreślanki, szlaczki to idealne zadania nawet dla tych najmłodszych dzieci. Tworzenie kalek, wycinanie nakreślonych wcześniej linii, modelowanie kształtów z plasteliny rozwijają zdolności manualne. Układanie klocków, puzzli, nawlekanie koralików itp. rozwijają koncentrację uwagi i koordynację oko - ręka. Warto zwrócić też uwagę na naukę gry na instrumentach, która wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dziecka. Uczy się ono synchronizacji swojego ciała i koncentracji na jednej czynności.

 

Sprzężenie motoryki dużej i małej.

Bez rozwijania motoryki dużej, nie ma mowy o rozwoju motoryki małej. Choć wzajemnie się uzupełniają, to właśnie motoryka duża jest nadrzędna. Koordynacja jaką daje ruch motoryki dużej sprawia, że motoryka mała również się rozwija. Dobre skoordynowanie oka i ręki jest podstawą nauki pisania i czytania. Należy uczyć dzieci wszechstronności w aktywności ruchowej w wieku najlepiej przedszkolnym, aby nauka wykonywania zajęć precyzyjnych była dla naszego malucha lepiej przyswajalna w dalszych etapach rozwojowych i edukacyjnych.

 

W związku z powyższym motywuję siebie i Was drodzy Rodzice, do wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu w towarzystwie naszych pociech! Korzystajmy ze zniesionych obostrzeń (obecnie możemy spacerować i uprawiać sporty bez konieczności wkładania maseczek ochronnych) i pogody, w celu rozwijania potencjału i kondycji dzieci oraz rozładowania własnych napięć związanych z nużącą izolacją społeczną.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.

Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2020 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.