BIP Szkoła Nekla
facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 3461164 razy.

   
 • Slajd 2
 • Slajd 1
 • pogoda nekla
 • stacja meteo nekla
| piątek 4 grudnia | 11:22:45

Dziś są imieniny: Barbary, Krystiana, Jana

Do zakończenia roku szkolnego pozostało:

 • Gsuite
 • Roboty ZS Nekla
 • Ucz się 1
 • Uczę się

Artykuły / Pedagog / Dzień Dziecka;

dodane w poniedziałek 1 czerwca 2020 r., przez Kinga Weis

Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. Tych małych i tych dużych. To dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców.

 

Historia Dnia Dziecka

 

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka, która stanowiła przełom na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa. W preambule figuruje zapis:

 

,, Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki ’’.

Oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) postanowiła o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i wzniosłe ideały dotyczące praw, życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce 20 listopada i to właśnie ten dzień w wielu krajach stał się symboliczną datą dnia najmłodszych. Jednak pomysłodawcy ogłosili wyraźnie, że wszystkie kraje powinny ustalić własne daty tego święta. Powinny one być historycznie lub kulturowo związane z dziećmi.

 

Dzień Dziecka w Polsce

 

Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców.


Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.

 

Kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.

 

 1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel.

 2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

 3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

 4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

 

Drogie Dzieci - te mniejsze i te większe,

 

w tym szczególnym dniu życzę Wam dużo zdrowia, radości, uśmiechu i pogody ducha! Spełnienia wszystkich marzeń i wielu wspaniałych ludzi na Waszej życiowej drodze, na których zawsze będziecie mogli liczyć w chwilach smutku i radości!

 

Przesyłam Wam uściski i serdeczne pozdrowienia,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.

Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2020 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.