| wtorek 23 kwietnia | 10:05:44

Artykuły / Pedagog / Egzamin, rekrutacja;

dodane w środa 27 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Drodzy Ósmoklasiści,

moment podejmowania decyzji o wyborze szkoły lub zawodu jest zazwyczaj sytuacją trudną dla Was, a także dla Waszych rodziców. Nigdy nie mamy pewności, że podjęta decyzja okaże się tą właściwą, że wybrana szkoła zaspokoi nasze oczekiwania i nadzieje. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia, nietrafnego wyboru, z którym będziecie musieli sobie poradzić. Dodatkowo wiele czynników pozostaje poza Waszą bezpośrednią kontrolą, w tym poziom trudności egzaminu ósmoklasisty, związane z tym progi punktów do wybranych szkół, czy też aktualna sytuacja epidemiologiczna. Można na to spojrzeć z różnej perspektywy:

• Nie macie łatwo! Przygotowujecie się do egzaminów sami. Żyjecie w napięciu związanym z ciągłą niepewnością dot. egzaminów, procedur, form rekrutacji. Trudno Wam się zmotywować do samodzielnej nauki.

• Jesteście szczęściarzami! Dostaliście od losu kilka dodatkowych tygodni na przygotowanie się do egzaminu! Możecie skorzystać z indywidualnych konsultacji z nauczycielami. Macie możliwość zdobycia zadowalających ocen na Świadectwie kończącym Szkołę Podstawową. Cokolwiek się nie stanie, wszyscy dorośli (rodzice, nauczyciele, dyrektorzy wybranych szkół) będą robić wszystko, aby Wam pomóc w tej bezprecedensowej sytuacji! Wasz rocznik będzie wspominany jako ten wyjątkowy, zmagający się z nieprzewidywalnymi przeciwieństwami losu!

To, jaką narrację przyjmiecie, zależy jedynie od Was! Pamiętajcie, że świat widzimy w taki sposób, jaki go sobie w głowie opisujemy! A słowa mają MOC!

A więc, Ósmoklasisto! To nie czas na załamywanie rąk! Fakt, na pewne rzeczy nie masz wpływu! Jednak na ile to możliwe, staraj się nimi nie przejmować. Zrób to, co możesz...

1. Ucz się. Realizuj program i przygotowuj się do egzaminów, tak, jak robiłbyś to w zwyczajnych warunkach. Uzupełniaj braki w wiedzy i rozwiązuj egzaminy próbne. Podjęcie konkretnych działań obniża stres i zagospodarowuje czas.

2. Dbaj o siebie. Odżywiaj się regularnie i zdrowo. Wietrz pokój i ćwicz. Pamiętaj, że aktywność fizyczna poprawia sprawność umysłu i uwalnia endorfiny, które dają nam poczucie zadowolenia i napełniają optymizmem.

3. Poznawaj siebie i swoje cechy. To bardzo ważny element decyzji edukacyjnych. Wypisz na karteczce, co lubisz robić i co Ci dobrze wychodzi, ale także to, czego nie lubisz i od czego chciałbyś się trzymać z daleka.

4. Poznawaj szkoły. W tym roku nie możesz uczestniczyć w dniach otwartych, ale od czego jest Internet? Najpierw stwórz pulę szkół, które Cię interesują. Oszacuj swój wynik punktowy na podstawie ocen semestralnych i wyników egzaminów próbnych. Nie sprawdzaj progów punktowych z zeszłego roku, gdyż są one nieco zawyżone przez podwójny rocznik, ale raczej progi sprzed dwóch lat. Wejdź na strony wybranych szkół, oglądaj galerie zdjęć i szukaj informacji na forach rówieśniczych, ale pamiętaj, żeby nie traktować ich dosłownie. To jednostkowe opinie, patrz raczej jaki obraz wyłania się z większości z nich.

5. Rozmawiaj. Przede wszystkim z rodzicami. Z przyjaciółmi, ale nie traktuj ich opinii, jak własnych. Szukaj swojej drogi. Pamiętaj też, że możesz się kontaktować z doradcą zawodowym w szkole. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, potrzebujesz omówić swoje pomysły albo wybory napisz do mnie lub do p. Anety Bajołek za pośrednictwem e-dziennika!

Trzymamy za Was mocno kciuki!

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.