| środa 24 kwietnia | 23:09:32

Artykuły / Pedagog / Międzynarodowy Dzień Rodzin;

dodane w piątek 15 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Międzynarodowy Dzień Rodzin;

Międzynarodowy Dzień Rodzin został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku rezolucją nr 47/237. Celem święta jest podkreślenie znaczenia rodziny, która złączona mocnymi więzami miłości, przyjaźni i zaufania staje się jedną z najważniejszych wartości w życiu.

Ten Dzień jest okazją do poruszania problematyki związanej z rodzinami oraz upowszechnianiem wiedzy na temat procesów społecznych, gospodarczych i demograficznych dotyczących rodzin. Rezolucje i inne dyrektywy prawne Zgromadzenia Ogólnego ONZ dążą do wzmocnienia pozycji rodziny w rozwoju gospodarczym i politycznym państw. Święto jest inspiracją do organizowania wydarzeń, które promują wartości rodzinne oraz poruszają tematy ściśle związane z rodziną.

Szczególnie wyjątkowe były obchody w 2014 roku, które przypadały na dwudziestą rocznicę Międzynarodowego Roku Rodziny. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania działań politycznych wobec rodzin, upowszechnienia dobrych praktyk koncentrujących się na rozwiązywaniu problemów dotykających rodziny oraz omówienia dalszych kierunków polityki rodzinnej. W Polsce w 2014 roku w ramach obchodu święta została zorganizowana przez Fundację Humanites - Sztuka Wychowania akcja „Dwie Godziny dla Rodziny”. Wydarzenie zachęcało przedsiębiorców oraz pracowników do wzięcia udziału we wspólnych obchodach. Celem akcji było umożliwienie pracownikom spędzenia dodatkowych dwóch godzin z rodziną, dzięki pracodawcom, którzy skrócili o dwie godziny dzień pracy. Wydarzenie „Dwie Godziny dla Rodziny” zostało objęte honorowym patronem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej i Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

W tym roku obchodzimy ten Dzień w dobie pandemii i izolacji społecznej. Przez ponad dwa miesiące, każdego dnia analizując doniesienia medialne, martwimy się i podejmujemy działania chroniące naszych najbliższych. Zdrowie i bezpieczeństwo stały się mottem przewodnim każdego kolejnego dnia, w tym tegorocznego Międzynarodowego Dnia Rodzin.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.