| czwartek 28 marca | 22:57:04

Artykuły / Nauczanie zdalne / Profilaktyka;

dodane w środa 5 maja 2021 r., przez Kinga Weis

Droga Społeczności Szkolna,

dzisiaj, tj. 5 maja, obchodzimy Światowy Dzień Higieny Rąk zapoczątkowany w 2005 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach projektu „Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005 – 2015”. Program ten realizowany jest w 170 krajach świata. Polska przystąpiła do niego w maju 2013 roku. Zakłada on redukowanie liczby zakażeń szpitalnych poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie.

Obecna sytuacja pandemiczna sprawiła, że to święto jeszcze nigdy nie było tak ważne. W tym dniu przypominamy, o znaczeniu higieny rąk w życiu codziennym. Uświadamiamy, że jedną z najskuteczniejszych metod walki z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową jest uważne mycie rąk. Pamiętajcie, że czyste ręce chronią nas przed wieloma chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi, a także zatrzymują transmisję koronawirusa!

Jakie sytuacje powinny być dla nas wyznacznikiem konieczności umycia rąk?

W dobie zagrożenia koronawirusem COVID-19 każde wyjście z domu, czy też powrót do niego winien być przyczyną mycia rąk. Tym niemniej zaleca się myć ręce w następujących sytuacjach:

• po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji publicznej,
  • przed przygotowywaniem posiłku, jak i w jego trakcie, a także przed samym jedzeniem,
  • po każdorazowym skorzystaniu z toalety,
  • po kontakcie ze zwierzętami, jak i przedmiotami należącymi do nich, jak chociażby kuweta, smycz, czy też inne zabawki,
  • po kichaniu, kasłaniu, czy też oczyszczeniu nosa,
  • po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie tudzież innych zmianach skórnych,
  • po czynnościach porządkowych, jak chociażby wyniesieniu śmieci,
  • po kontakcie z pieniędzmi,
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub szpitalu.

W załączniku zamieszczam filmiki dla dzieci, ukazujące min. jak powinna przebiegać procedura mycia rąk.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny.