język_Migowy Szkoła Nekla BIP Szkoła Nekla
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli Szkolna Stacja Meteorologiczna - Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 12296027 razy.

Zespół Szkół w Nekli    
 • Slajd 2
 • Slajd 1
Zespół Szkół w Nekli    
| środa 17 lipca | 16:01:41
 • pogoda nekla
 • stacja meteo nekla
| środa 17 lipca | 16:01:41

Dziś są imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

 • laboratoria przyszłości
 • Gsuite
 • Ucz się 1
 • Uczę się

Artykuły / „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” edycja V NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.

dodane w piątek 14 czerwca 2024 r., przez Marek Wasiak

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy 2C wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” edycja V NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.
Projekt był realizowany jest w ramach zajęć dydaktycznych od 1 października 2023 do 30 czerwca 2024 roku.

Cele projektu:

 • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
 • rozwijanie aktywności czytelniczej,
 • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
 • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
 • pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności,
 • kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra,
 • integracja zespołu klasowego,

Projekt składał się z trzech modułów. W każdym z modułów uczniowie zapoznali się z jedną z zaproponowanych lektur, do której wykonali zadania.

 

Moduł 1

Bądź dobry dla ludzi

Opis:
Pierwszą lekturą jaką omawialiśmy w ramach projektu, był "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke. Uczniowie zapoznali się z historią chmurki Tosi, która została umieszczona na gazetce klasowej. Pierwszym zadaniem, jakie wykonaliśmy było uzupełnienie lekturnika. W ramach kolejnego zadania uczniowie stworzyli "Lekturę na lince". Ilustrowali historię, którą najlepiej zapamiętali i która najbardziej im się spodobała. U większości była to historia zagubionych skarpetek, ale pojawił się także rozłoszczony pan Mietek w za małych ubraniach oraz skradziony rower Detektywa Pozytywki. Uczniowie przygotowali plakat zachęcający do przeczytania książki. Na plakacie pojawiły się m.in. następujące sformułowania: "jest rozwijająca", "Detektyw Pozytywka lubi rowery", "jest charakterystyczna", "są fajne zagadki", "jest trochę dramatyczna", "są rozwiązane wszystkie zagadki", "ma fajnych bohaterów". W ramach obowiązkowego zadania dobroczynności wzięliśmy udział w akcji "Piernikowa Kartka". Akcja zorganizowana była z okazji Dnia Wolontariusza. Polegała na zrobieniu kartek świątecznych i/lub pierników. Zarówno kartki jaki i pierniki zostały przekazane do Leśnego Zakątka Seniora w Brzeżnie dla osób samotnych. Uczniowie wykonali również stroiki świąteczne i przeznaczyli je na wsparcie zbiórki charytatywnej dla jednego z chłopców mieszkających w pobliskiej miejscowości.

 

Moduł 2

Bądź dobry dla zwierząt

Opis:
Drugą lekturą jaką wspólnie omawialiśmy w ramach projektu, był "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" autorstwa Agnieszki Frączek. Uczniowie poznali historię małego Julka oraz wszystkie jego "bziki". Pierwszym zadaniem, jakie wykonaliśmy było uzupełnienie lekturnika. Kolejnym realizowanym zadaniem było wykonanie lektury w pudełku. Dzieci pudełka przygotowały indywidualnie, część z nich była pięknie ozdobiona. W pudełku znalazły się: samodzielnie konstruowane urządzenia (o niewiadomym przeznaczeniu), kamienie, muszelki, słowniki, termometry (narysowane przez uczniów), wozy strażackie, mieszanki ziół, bilety PKP, małe węże i jaszczurki, a jeden z chłopców w pudełku umieścił fragment wylinki węża. To zadanie doskonale usystematyzowało wiedzę dotyczącą omawianej lektury (a zwłaszcza wszystkich bzików Julka, o których dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem). Zadaniem plastycznym w ramach omawiania przeczytanej lektury, było zaprojektowanie obroży dla zwierzątka. Część dzieci przygotowała obrożę z myślą o swoich własnych pupilach. W ramach zadań dobroczynnych uczniowie zagospodarowali przyszkolny mini ogródek. Przygotowaliśmy ziemię - przekopaliśmy i usunęliśmy korzenie i inne części roślin. Uczniowie wysiali mieszankę nasion ozdobnych, przyjaznych owadom.


Moduł 3

Bądź dobry dla roślin

Opis:

Trzecią lekturą jaką wspólnie omawialiśmy w ramach projektu, było "Drzewo do samego nieba" autorstwa Marii Terlikowskiej. Uczniowie poznali historię braci, dla których centrum zabaw było drzewo stojące na podwórku, na które, dzień po dniu wspinali się coraz wyżej. Pierwszym zadaniem, jakie wykonaliśmy było uzupełnienie lekturnika. W ramach drugiego zadania uczniowie wykonali projekt doniczki. Zadanie to zrealizowaliśmy w grupach, na dużych kartkach szarego papieru. Pogoda nam sprzyjała - mogliśmy wyjść na dwór i tam każda z grup samodzielnie narysowała doniczkę i umieściła na niej ilustracje z omawianej książki. Przy tym zadaniu dzieci świetnie współpracowały, dzięki czemu powstały piękne doniczki, na których dominowały portrety Zezusia, głównych bohaterów, pani Rachlińskiej. Nie zabrakło oczywiście tytułowego drzewa oraz sceny z wypadku Pawła. Kolejnym zadaniem, z którym się zmierzyliśmy  było wykonanie "lektury na wieszaku".  Uczniowie indywidualnie wykonali prace plastyczne obrazujące wybrany przez siebie fragment książki. Jako ostatnie zadanie uczniowie wykonali klasowy album roślin. W tym celu wybraliśmy się na spacer, z którego wróciliśmy z polnymi kwiatami. Później, ususzone kwiaty, pracując w grupach, uczniowie umieścili na kartkach i korzystając z atlasu oraz stron internetowych opisali je.

 

Monika Trawińska-Kolecka

 

Galeria zdjęć: „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” edycja V NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI.

Dwa plakaty wiszące na korkowej tablicy. Po lewej plakat niebieski z kolorowymi chmurkami wyciętymi
Plakat na szarym papierze. Wazon podzielony na cztery części. Na trzech częściach drzewa na niebiesk
Grupa pięciorga dzieci. Dwie dziewczynki stoją i trzymają plakat, dwóch chłopców kuca, trzeci leży.
Otwarte pudełko. Wieko pudełko ozdobione informacjami o książce „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim
Pomarańczowe pudełko ozdobione stroną tytułową książki „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został po
Dwie uśmiechnięte dziewczynki podczas wykonywania stroików świątecznych.
Kartki świąteczne, kolorowe, różnej wielkości, leżące na stole.
Na niebieskim tle bohaterowie książki - Detektyw Pozytywka oraz dziewczynka. Nad dziewczynką wiszą
Biała kartka, w centrum czerwone serce oraz postać Detektywa Pozytywki ubranego w niebieskie spodenk
Kolorowe kartki z albumu roślin: strona tytułowa albumu oraz pięć kartek z ususzonymi roślinami.
Kolorowa kartka z albumu roślin oraz chłopcy siedzący przy stole. Jeden z nich przegląda zielnik
Dwie kartki. Po lewej stronie, w sercu, narysowana postać Detektywa Pozytywki, po stronie prawej met
Pięcioro dzieci stojących na tle boiska szkolnego. Dwoje dzieci trzyma plakat.
© Copyright 2024 Zespół Szkół w Nekli
stopka strony - Szkoła w Nekli