| piątek 19 kwietnia | 08:34:08

Artykuły / Dyskusyjny Klub Filmowy – Kino w Piwnicy

dodane w poniedziałek 26 września 2022 r., przez Marek Wasiak

Dyskusyjny Klub Filmowy – Kino w Piwnicy

Pierwsze spotkanie z dobrym filmem za nami. Czternaścioro ósmoklasistów spędziło piątkowy wieczór w szkole. Obejrzeliśmy film „Dziewczynka w trampkach”. Film nakręcony w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej, w kraju, w którym obowiązuje prawo szariatu, gdzie od ponad 30 lat kina były zamknięte (wznowiono ich działalność w 2018 roku). Film został wyreżyserowany przez  kobietę. Było to dla niej ogromne wyzwanie.
                Dziesięcioletnia Wadjda buntuje się przeciw ograniczeniom nakładanym na kobiety, nosi trampki - choć nie powinna, chce jeździć na rowerze mimo iż wie, że nie jest to dobrze widziane. Przyjaźni się z chłopcem – co według jej matki może spowodować, że nikt nie będzie jej chciał za żonę. Te zachowania to wyraz odwagi i poczucia wewnętrznej wolności małej dziewczynki w świecie zniewolonych przez mężczyzn kobiet i dziewcząt.
                „Dziewczynka w trampkach” to film o marzeniach i upartym dążeniu do celu.
„„Dziewczynkę w trampkach” możemy traktować jako studium współczesnej Arabii Saudyjskiej, w której – jak na dłoni – obserwujemy ścieranie się wschodnich i zachodnich tradycji. Możemy potraktować jako film psychologiczny – o silnej osobowości, o prawdziwym ja, które zachowa własną integralność choć wszystko wokół chce, by się rozmyło. Albo po prostu jako egzotyczny lekki film. We wszystkich rolach wypada znakomicie.” (recenzja K.Paluch)
Dziękujemy Wam za kulturalny wieczór zakończony rozmową o współczesnej Arabii Saudyjskiej. Mamy nadzieję, że nie żałujecie tych ponad dwóch godzin spędzonych w szkole.
Do zobaczenia za miesiąc.

Małgorzata Szymczak i Olga Kopowska-Babraj