Nasza strona została odwiedzona 9019200 razy.

| piątek 29 marca | 11:25:45
| piątek 29 marca | 11:25:45

Dziś są imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Artykuły / Zajęcia rozwijające techniki uczenia się;

dodane w czwartek 28 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Metoda Pomodoro to bardzo prosta technika zarządzania czasem, która została wymyślona przez Włocha Francesco Cirillo pod koniec lat 80. XX wieku. Wpadł on na genialny pomysł, aby czas przeznaczony na wykonanie zadania bądź zadań, podzielić na mniejsze odcinki czasowe trwające 25 minut, odmierzane za pomocą kuchennego czasomierza w kształcie pomidora. Stąd nazwa techniki pochodząca od włoskiego słowa pomodoro, czyli pomidor.

Jakie narzędzia są potrzebne?

• lista zadań – w formie papierowej lub elektronicznej;

• długopis – zbędny w przypadku listy w formie elektronicznej;-)

• czasomierz kuchenny – w zasadzie może być każde urządzenie, które wyda z siebie jakiś dźwięk po 25 minutach.

Ważne: jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z telefonu komórkowego, to warto go odłączyć od Sieci, aby pojawiające się powiadomienia nie rozpraszały Twojej uwagi!

Jak zacząć korzystanie z techniki Pomodoro?

1. Wybierz zadanie do wykonania;

Warto zrobić sobie listę zadań do wykonania w danym dniu i posortować ją według ważności, czasochłonności lub skali trudności (na początek wybieramy najtrudniejsze wyzwania).

2. Ustaw czasomierz na 25 minut;

25 minut, bo tyle trwa jedno Pomodoro, to przedział czasowy na zrealizowanie zdania w całości lub w części.

3. Pracuj nad zadaniem przez całe Pomodoro;

Pracuj nad wykonaniem zadania do czasu, aż zadzwoni czasomierz. Nie przerywaj sobie i nie pozwól, żeby ktoś inny Ci przerwał. To tylko 25 minut. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyś widział, ile czasu pozostało do końca Pomodoro.

4. Oznaczasz zadanie jako wykonane;

Po upływie 25 minut z zadowoleniem oznaczasz zadanie jako wykonane. W przypadku dłuższego zdania, wymagającego więcej niż 25 minut, cieszysz się, że już część masz za sobą :)

5. Robisz sobie 5 - minutową przerwę;

Po upływie jednego Pomodoro robisz sobie obowiązkową przerwę. Jest to kluczowy fragment techniki Pomodoro. Najlepiej w tym czasie przeciągnąć się, przejść się po pokoju, popatrzeć przez okno.

6. Po 4 Pomodoro zrobisz sobie dłuższą przerwę;

Po zakończonym czwartym Pomodoro zasługujesz na dłuższą (20-30 minut) przerwę. To jest dobry czas na zrobienie sobie czegoś smacznego do zjedzenia:) Możesz też w czasie tej przerwy wykonać kilka ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego ta technika jest taka skuteczna?

Podział pracy na stosunkowo krótkie odcinki czasowe ma kilka zalet:

• pozwala na pracę w skupieniu. Łatwiej Ci się jest skoncentrować (i usunąć ewentualne rozpraszacze), gdy wiesz, że to tylko przez określony czas. Świadomość upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność, bo chcesz skończyć zadanie przed przerwą.

• ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie. Zupełnie inaczej się podchodzi do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, bez przerw, a inaczej gdy masz nad nim popracować tylko przez 25 minut.

• Przerwy!!! Pozwalają one na odświeżenie umysłu, na oderwanie się od tematu na chwilę. Dzięki temu nie męczysz się tak i jesteś w stanie pracować w ten sposób (z 5 min przerwami) przez dłuższy czas w skupieniu niż w przypadku pracy bez przerw.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis – psychopedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny.