| czwartek 18 kwietnia | 19:04:43

Artykuły / Emocje;

dodane w poniedziałek 11 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Droga Społeczności szkolna,

już od ponad 8 tygodni, nasza szkoła funkcjonuje w trybie zdalnym. Od 58 dni jesteśmy odizolowani od spotkań w grupach klasowych, kontaktów z rówieśnikami, nauczycielami, współpracownikami. Od 55 dni uczymy się w systemie zdalnym, co dla wszystkich okazało się niezłym wyzwaniem.

Sytuacja, w której żyjemy jest precedensowa, w związku z tym, trudno przewidzieć co nas czeka i trudno się do tego racjonalnie przygotować. Niestety, pomimo tego, że do pewnych sytuacji udało nam się przystosować, to nadal żyjemy w napięciu i lęku, z którymi musimy się zmierzyć.

Nasze emocje możemy porównać do "efektu szklanki długo trzymanej". Gdybym Was zapytała, ile waży pusta szklanka, pewnie powiedzielibyście, że niewiele. A tak naprawdę, to zależy od tego, jak długo będziemy ją trzymać... Spróbujcie potrzymać szklankę w ręce wyciągniętej przed sobą, po pewnym czasie, wydawać nam się będzie, że szklanka robi się coraz cięższa – tak właśnie działają nasze emocje, które przeżywamy przez długi czas... Warto o tym pamiętać, dbać o nasze zdrowie psychiczne, poprzez zajęcia, które redukują nasze napięcia: sport, spacery, aktywności sprawiające nam radość i satysfakcję. Warto też mieć wyrozumiałość dla zachowań naszych dzieci, które też już są zmęczone izolacją społeczną i brakiem przewidywalności zdarzeń.

Życzę Wam wiele cierpliwości, wytrwałości i umiejętności cieszenia się małymi rzeczami. Jeszcze będzie dobrze! Jeszcze będzie normalnie!

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Kinga Weis, psychopedagog szkolny.