Nasza strona została odwiedzona 9020110 razy.

| piątek 29 marca | 16:32:53
| piątek 29 marca | 16:32:53

Dziś są imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Artykuły / 75. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

dodane w piątek 8 maja 2020 r., przez Urszula Zielińska
75. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

75 lat temu zakończyła się II wojna światowa w Europie. W kwietniu 1945 r. Rosjanie rozpoczęli operację berlińską, której celem było zdobycie stolicy Rzeszy. 25 kwietnia wojska radzieckie zamknęły pierścień wokół Berlina. Ostrzał artyleryjski zniszczył prawie całe miasto. W zdobyciu stolicy brały udział wojska polskie: 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz oddziały saperów i artylerii. 30 kwietnia Niemcy bronili się już tylko w śródmieściu. Tego dnia w schronie kancelarii Rzeszy popełnił samobójstwo Adolf Hitler. W dwa dni później, 2 maja, skapitulowały oddziały broniące Berlina, stolica Niemiec poddała się Rosjanom.

Niemcom kazano podpisać akt bezwarunkowej kapitulacji, co oznaczało, że Trzecia Rzesza zdaje się na łaskę zwycięzców. 8 maja 1945 roku Stany Zjednoczone i Wielka Brytania obwieściły, że II wojna światowa w Europie dobiegła końca. Następnego dnia to samo uczynił Związek Radziecki.