| czwartek 28 marca | 12:20:15

Artykuły / Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne;

dodane w czwartek 7 maja 2020 r., przez Kinga Weis

Drodzy rodzice,

dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam kilka zabaw na materiale głoskowo-literowym. Są to zabawy i ćwiczenia stymulujące funkcje słuchowe, z którymi uczniowie najczęściej mają najwięcej problemów. Warto im poświęcić chwilę uwagi, tym bardziej, że te ćwiczenia możemy wykonywać dosłownie wszędzie: na spacerze, w samochodzie, podczas wspólnego leniuchowania...

• Wymień jak najwięcej wyrazów/zwierząt/imion/samochodów/potraw na daną głoskę/sylabę (np. na „a”, „k”, „pa” „ra” itd.).

• Czego chce robot? Umawiamy się, że robot (raz ja, raz dziecko) mówi głoskując. Po przegłoskowaniu, trzeba przynieść to, o co prosi robot (np. Robot mówi przynieś:
    k – l –o – c – e – k).

• Łańcuszek – podajemy wyrazy, których ostatnia głoska jest pierwszą następnego , np: kot - tor - rak - kuter - rosół - łańcuch, itd.

• Zjadanie głosek: powiedz słowo np: smak bez s, krok bez k lub zjedz trzecią głoskę w słowie masło, itp.

• Szyfr- wypowiadamy ciąg wyrazów, z których zapamiętujemy tylko pierwsze głoski, następnie je łączymy i odgadujemy hasło, np: kawa, okno, masło, ananas, rower - KOMAR.

• zabawy z ćwiczeniami oddechowymi, na przykład:

Połóż na swoim brzuchu misia, wpuszczaj powietrze do brzucha tak, by się kołysał do snu, powoli, żeby nie spadł. Przeciągnij się, napnij ręce i nogi, rozluźnij się, policz do dziesięciu”.

Życzę Wam udanego treningu i zabawy.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Kinga Weis - psychopedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny.