facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 1058791 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1
0°C
| piątek 15 lutego | 22:00:10

Dziś są imieniny: Jowity, Faustyna, Zygfryda

Do końca roku szkolnego pozostało:

  • DBI_2019
  • Roboty ZS Nekla
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / Pedagog / Kampania profilaktyczna „Nie bądź obojętny(a), nie musi tak być!!!"

dodane w wtorek 5 grudnia 2017 r., przez Kinga Weis


Działania profilaktyczne realizowane w ramach kampanii społecznej „Nie bądź obojętny(a), nie musi tak być!!!”


Czym jest zjawisko BULLYING?


Bullying = Mobbing


Bullying (ang.)
– (terroryzowanie, znęcanie się nad słabszym) Celowe, powtarzalne i nieprowokowane zachowania agresywne jednego lub grupy sprawców wobec ofiary z zamiarem sprawienia jej bólu fizycznego, przykrości, poniżenia lub przerażenia jej, najczęściej w obliczu grupy widzów z wyraźną nierównowagą sił (mała możliwość obronienia się ofiary i poczucie bezkarności sprawcy) zmierzające do wykluczenia ofiary z grupy rówieśniczej.


Zachowania określane jako bullying
– cechuje wyraźna intencja krzywdzenia. Celem jest poniżenie godności osobistej ucznia przez publiczne ośmieszanie, przezywanie, ironiczne żarty. Wrogie zachowanie rówieśników powoduje upokorzenie ofiary zagrażając jej poczuciu wartości.


Rodzaje bullyingu:

Oficjalnie wyróżnia się trzy rodzaje znęcania się:

1. Werbalne, czyli mówienie czy pisanie o kimś złośliwych i negatywnych rzeczy. Wśród tego można wyszczególnić:
– dokuczanie
– wyzywanie
– nieodpowiednie komentarze  o treści seksualnej
– kpienie
– grożenie

2. Społeczne, czasem określane jako relacyjne dlatego, że ma na celu zniszczenie czyichś relacji i reputacji.              Do społecznego bullyingu można zaliczyć:
– celowe izolowanie
– mówienie innym dzieciom aby się z kimś nie przyjaźniły i nie zadawały
– rozpowszechnianie plotek i pomówień
– publiczne ośmieszanie

3. Fizyczne nękanie to robienie komuś krzywdy lub niszczenie jego własności. Do tej kategorii zalicza się:
– bicie, kopanie, szczypanie
– plucie
– podstawianie nogi, popychanie
– zabieranie czyjejś własności lub niszczenie jej
– wykonywanie niekulturalnych i złośliwych gestów

 

Niektórzy naukowcy zajmujący się tematem nękania mówią o „kręgu bullyingu” (circle of bullying), który składa się nie tylko z dzieci bezpośrednio zaangażowanych w akt nękania, ale i tych które w inny sposób, czynny lub bierny, uczestniczą w tym zachowaniu tzn. świadków .


Będąc świadkiem uczeń może odgrywać więcej niż jedną rolę:


asystenci: to dzieci, które same nie znęcają się ale uczestniczą w procederze czy poprzez zachęcanie i namawianie, czy przez faktyczne przyłączenie się do nękania.


widownia:  to dzieci, które nie są bezpośrednio zaangażowane w znęcanie się nad innymi, ale stanowią widownię dla osoby nękającej. To dzieci, które oferują zachętę w postacie dokładnie takiego efektu jakiego sprawca oczekuje, na przykład śmiejąc się z tego co się dzieje.


outsiderzy: to dzieci, które trzymają się z dala od wszelkich sytuacji w których może dochodzić do nękania. Ich postawa ani nie zachęca do nękania innych ani też nie powstrzymuje. Niektóre dzieci mogą być biernymi obserwatorami bez oferowania zachęty dla sprawcy nękania, tak aby nie pokazywać, że są po czyjejś stronie. Jednakże fakt, że są częścią widowni może napędzać znęcanie się. Takie dzieci często chciałyby pomóc, ale nie wiedzą jak.


obrońcy:  to dzieci, które czynnie starają się podnieść na duchu osobę nękaną i mogą stanąć  w jej obronie kiedy dojdzie do znęcania się.

 

 

Galeria zdjęć: Działania profilaktyczne realizowane w ramach kampanii społecznej „Nie bądź obojętny(a), nie musi ta

Przemoc fizyczna + krąg przemocy
Przemoc emocjonalna + cyberprzemoc
Przemoc społeczna i werbalna

Pliki do pobrania

Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2019 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.