| niedziela 18 listopada | 05:46:19

Dziś są imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny

• Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę ZS NEKLA

Artykuły / Pedagog / Realizacja projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

dodane w wtorek 5 grudnia 2017 r., przez Kinga Weis

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w trakcie realizacji zajęć korekcyjno – kompensacyjnych            w klasach III SP zrealizowany został projekt pt.: „Śladami Jagody i Janka”.

Cele zajęć:

- trening czytania skierowany do dzieci z ryzyka dysleksji;

- pobudzanie wyobraźni i kreatywności,

- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

- poszerzanie wiedzy o kulturze, tradycjach i zwyczajach krajów europejskich oraz omawianie  własnych doświadczeń związanych z odbytymi podróżami,

Do realizacji projektu została wykorzystana seria logopedyczna ‘Kocham czytać”. Jest to zestaw dwunastu zeszytów autorstwa Jagody Cieszyńskiej, których głównym celem jest nauczenie dzieci czytania ze zrozumieniem oraz wyrabianie w nich nawyku samodzielnego uczenia się. Autorka proponuje teksty, w których występują terminy zarówno historyczne, jak i geograficzne, ponieważ jest to pierwszym stopniem do przyswojenia treści znajdującej się w podręcznikach szkolnych, a także znakomitym wstępem do nauki języków obcych.

Uzyskane efekty:

Realizowany projekt przyczynił się do poszerzania zasobu słownictwa dzieci zagrożonych dysleksją i rozwijania umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej. Ponad to, wprowadzono zagadnienia dot. komunikacji i umiejętności aktywnego słuchania. Wszystkie te umiejętności są niebywale cenne i mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ucznia w zespole klasowym i jego sytuację edukacyjną.

Kinga Weis – psychopedagog, terapeuta pedagogiczny;