| piątek 29 marca | 05:42:51

Dziś są imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Artykuły / Nowe substancje psychoaktywne

dodane w wtorek 25 września 2018 r., przez Kinga Weis

Przed spotkaniami wychowawców z rodzicami klas VII, VIII i III gim. w dniu 19.09.2018r, odbył się wykład mł. asp. Macieja Wojdyńskiego dot. nowych substancji psychoaktywnych – dopalaczy. Podczas spotkania rodzice poznali skalę realnych zagrożeń, sposoby reagowania w sytuacjach, gdy dziecko spożyje niezidentyfikowaną substancję psychoaktywną, symptomy świadczące o tym, że dziecko ma bezpośredni kontakt z dopalaczami. Ponad to, rodzice mieli okazję zobaczyć przedmioty, na które warto zwrócić uwagę, a które mogą świadczyć o zainteresowaniu naszych latorośli środkami odurzającymi.

JEŚLI SPOTKASZ OSOBĘ POD WPŁYWEM DOPALACZY…

Pamiętaj, że ta osoba :

• inaczej słyszy,
  • inaczej widzi,
  • inaczej rozumie,
  • często nie czuje bólu, ma wyłączony instynkt samozachowawczy,
  • często nie ma świadomości swojego stanu.

KIM JEST CZŁOWIEK POD WPŁYWEM NARKOTYKÓW CZY DOPALACZY?

• Ktoś niebezpieczny dla siebie.
  • Ktoś niebezpieczny dla innych.
  • Człowiek z problemami, których nie potrafi sam rozwiązać.
  • Człowiek z problemami, które go przerastają.
  • Człowiek CHORY!

Rodzicu, zapamiętaj!!!

W przypadku stwierdzenie ryzyka przebywania nastolatka pod wpływem narkotyku:

1. Nigdy NIE KRZYCZ, nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie bij, nie szarp – po pierwsze dziecko tego nie zrozumie, po drugie może odpowiedzieć skrajnymi zachowaniami agresywnymi;
  2. Nie zajmuj się wypytywaniem, gdzie dziecko było, dlaczego to zrobiło – często Wasza pociecha nie rozumie Waszych słów, ma zaburzone myślenie, słuch.
  3. Nie wolno podawać dziecku NICZEGO do picia (wyjątkiem jest używanie marihuany) i jedzenia.
  4. Nie wolno przyjąć postawy – „przeczekajmy to jakoś”.

Działania, które trzeba podjąć!

1. Jeżeli masz pewność, że nie jest to marihuana, natychmiast WEZWIJ POGOTOWIE; nie wstydź się tego, myśl o tym, jak skutecznie ratować dziecko!
  2. Obserwuj zachowania dziecka, sprawdź temperaturę, tętno, spójrz na źrenice, okolice nosa; sprawdź, czy nie ma jakichś charakterystycznych reakcji – poinformuj o wszystkim ratowników!
  3. Nie pozwól, aby dziecko podeszło do okna; nie pozwól, aby opuszczało pomieszczenie (nie stosuj siły, raczej blokowanie ciałem, mów spokojnie, nie sprzeczaj się);
  4. Nie blokuj wymiotów (zabezpiecz je i oddaj ratownikom); jeśli znajdziesz narkotyk, zabezpiecz go i także oddaj ratownikom.

WAŻNE:

• Mówi się o 180 min, które mamy aby zdiagnozować zażytą przez dziecko substancję. Po tym czasie, może być za późno na ratunek. Więc Rodzicu nie zastanawiaj się nad tym, co inni powiedzą!!! Nic nie jest ważniejsze od zdrowia i życia naszych dzieci!!! Działaj!!!

Kinga Weis - psychopedagog szkolny;