facebook Zespół Szkół w Nekli
youtube Zespół Szkół w Nekli twitter Zespół Szkół w Nekli

Nasza strona została odwiedzona 1406372 razy.

   
  • Slajd 2
  • Slajd 1
0°C
| środa 19 czerwca | 05:04:44

Dziś są imieniny: Gerwazego, Protazego

Do końca roku szkolnego pozostało:

  • Roboty ZS Nekla
  • Ucz się 1
  • Uczę się

Artykuły / „NASZ REGION – TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH”

dodane w piątek 22 czerwca 2018 r., przez Urszula Zielińska

 W poniedziałek 20 czerwca 2018 roku obyło się uroczyste podsumowanie projektu: „NASZ REGION – TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH”. W tym roku celowo zmieniliśmy formułę podsumowania – zamieniając je na żywą lekcję historii. Wybraliśmy się na rajd rowerowy szlakiem osadników olęderskich, a naszym przewodnikiem został specjalista od tematyki osadnictwa olęderskiego pan Jerzy Osypiuk.

W 2005 roku przybyło do Nekli 12 gości z Australii, którzy bardzo chcieli zobaczyć ziemię swoich przodków, potomków nekielskich olędrów mieszkających w Australii. Wśród nich była pani Maary Cooper – inicjatorka naszego projektu i fundatorka nagród. Pani Maary zależy przede wszystkim na tym, aby to właśnie młodzi ludzie poznali historię osadnictwa olęderskiego, pielęgnowali lokalny patriotyzm i przekazywali pamięć o Olędrach z pokolenia na pokolenie. Głównym celem projektu jest poznanie historii regionu związanej z osadnictwem olęderskim. Chcemy uświadomić sobie wartość i bogactwo dziedzictwa historycznego naszego miasta.

Projekt podzielony był na trzy etapy. Do konkursów przystępowali uczniowie gimnazjum oraz z klas VII. Uczniowie mogli brać udział w poszczególnych etapach konkursu. Uroczystego wręczenia nagród dokonaliśmy w hotelu na Barczyźnie, a po części oficjalnej każdy uczestnik naszego rajdu zjadł przepyszny deser lodowy z owocami.

Pierwszy etap polegał na tym, że młodzież przygotowywała prezentacje. Najpierw musieli oczywiście zebrać i poszukać odpowiednie informacje związane z osadnictwem olęderskim, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę i w ciekawy sposób ją zaprezentować.

I miejsce -  Maja Wojciechowska z klasy II b.

II miejsce - Marta Czyżewska i Natalia Polańska z klasy III b.

III miejsce - Wojciech Głodek z klasy VII a.

Drugi etap był dla tych, którzy uwielbiają i potrafią rysować, a dowodem tego są piękne prace wykonane dowolną techniką przedstawiające kościół ewangelicki w Nekielce. Twórcy trzech obrazów zostali nagrodzeni.

I miejsce - Adam Zaworski z klasy III b.

II miejsce - Amelia Łakoma z klasy II b.

III miejsce -  Agata Kubiak z klasy VII a i Piotr Paszak z klasy II b.

 Ostatni etap to konkurs wiedzy o Olędrach, który odbył się 17 maja bieżącego roku. Pytania testowe przygotowane były na podstawie książki „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy i nadziei”. Praca ta zawiera informacje dotyczące historii osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli oraz Wielkopolsce, opisuje też dzieje emigrantów w Australii. 10 uczniów przeczytało książkę i przystąpiło do sprawdzenia swojej wiedzy. A oto uczennice, które uzyskały najlepsze wyniki.

I miejsce – Julia Grębka z klasy II b.

II miejsce - Alicja Babraj z klasy II a i Kamila Kubiak z klasy II c.

III miejsce - Agnieszka Wiśniewska z klasy II a.

Wszystkim bardzo serdecznie gratuluję i zachęcam do aktywnego uczestnictwa w projekcie  w kolejnym roku szkolnym 2018/2019.

 

 

                                                                                                                          Urszula Zielińska

Galeria zdjęć: „NASZ REGION – TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH”

DSCN7288.JPG
DSCN7239.JPG
DSCN7246.JPG
DSCN7259.JPG
DSCN7263.JPG
DSCN7266.JPG
DSCN7279.JPG
DSCN7313.JPG
DSCN7308.JPG
DSCN7307.JPG
DSCN7297.JPG
DSCN7295.JPG
DSCN7234.JPG
Polecane serwisy
Losowa galeria
Wydarzenia w szkole
© Copyright 2019 Zespół Szkół w Nekli, strona Gimnazjum All Rights Reserved.