| środa 24 kwietnia | 08:40:43

Dziś są imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Artykuły / Spotkanie ze strażakiem

dodane w niedziela 4 lutego 2018 r., przez Jolanta Najtkowska

W minionym tygodniu w naszych klasach zajęcia przebiegały pod hasłem „Cztery żywioły” – ogień”. Przy tej okazji zaprosiliśmy do nas pana Lecha Wiśniewskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Nekli. Podczas ciekawej pogadanki i rozmowy z gościem mogliśmy dokładniej poznać niełatwy, ale bardzo potrzebny zawód strażaka.

Zawód ten  kojarzony jest zazwyczaj z gaszeniem pożarów i chociaż stanowią one jeden z głównych elementów pracy to, obok udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, do zajęć strażaków należy także działalność ratownicza, ewakuacja ludności z zagrożonego terenu oraz likwidacja zagrożenia wodnego i drogowego.

Praca strażaka jest ciężką pracą fizyczną, wykonywaną często w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach. Byliśmy ciekawi, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać strażakiem. Dowiedzieliśmy się, że kandydaci muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Oczywiście od strażaka wymagana jest również odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności.

Na zakończenie spotkania zapytaliśmy naszego gościa, co jest najważniejsze w tej służbie. Z pełnym przekonaniem odpowiedział nam, iż najistotniejsze jest to, że podczas wielu akcji, w których brał udział, mógł uratować ludzkie życie.

klasa IIIb i IIIc

Galeria zdjęć: Spotkanie ze strażakiem