| sobota 20 kwietnia | 18:27:15

Artykuły / Wycieczki regionalne w klasach I - III

dodane w piątek 3 listopada 2017 r., przez Anna Nowaczyk
Podsumowanie Święta Niepodległości

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Polacy na przestrzeni wieków udowodnili, że tak właśnie jest. Również 123 lata temu, kiedy to po serii nieudanych prób odzyskania niepodległości, wreszcie wywalczyliśmy wolność dla naszej ojczyzny i teraz, jak co roku, obchodzimy 11 listopada Święto Niepodległości.
Kolejne pokolenia uczą się patriotyzmu między innymi poprzez poznawanie historii i obcowanie z nią. W tym roku klasy I-III odbyły wycieczki, których przewodnim tematem była ojczyzna i patriotyzm.
Klasy III pojechały do Wrześni, gdzie odwiedziły Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Poznając fakty historyczne dotyczące strajku dzieci w czasach zaborów, uczniowie mogli się przekonać, że również dziecko może być wielkim patriotą. Wzruszenie wywołał witraż w kruchcie tutejszego kościoła farnego przedstawiający Dzieci Wrzesińskie błogosławione przez Boga.
Trzecioklasiści obejrzeli też inne obiekty we Wrześni, między innymi: pomnik Dzieci Wrzesińskich, Ratusz, Rynek. Swoje wrażenia, wiedzę i emocje wyrazili poprzez prace plastyczne i pisemne sprawozdania z wycieczki.
Tymczasem klasy II zwiedziły Rezerwat Archeologiczny w Gieczu. Tu uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonowało pradawne miasto. Obejrzeli ciekawą wystawę, która prezentowała przedmioty i akcesoria z życia naszych przodków. Wiele emocji wzbudziły próby w strzelaniu z łuku i fakt, iż niektórych rzeczy można było dotknąć.
Klasy I natomiast wędrowały po Nekli pod hasłem „Nekla – spacer z historią w tle”. Najmłodsi obejrzeli obiekty, które znają i widują na co dzień, ale teraz dowiedzieli się o nich więcej; poznali ciekawostki, anegdoty i fakty historyczne z nimi związane. Te obiekty to, np. kościół nekielski, pomnik pomordowanych na ulicy Poznańskiej, pałac Żółtowskich w parku, dwa głazy na Rynku, (jeden poświęcony poległym i prześladowanym Polakom, drugi upamiętniający odzyskanie przez Neklę praw miejskich), stary młyn i inne.
Wycieczki były pełne wrażeń i wiedzy historycznej, uświadomiły dzieciom, że nasza ojczyzna miała trudne dzieje, ale i piękne, gdyż zawsze Polacy umieli jej bronić i o nią dbać.
Mali patrioci poczuli się dumni, że są Polakami i że mieszkają w ciekawej i pięknej miejscowości.
Cele wszystkich wycieczek zostały osiągnięte i Święto Niepodległości zostało godnie uczczone przez uczniów klas I – III. Potwierdzeniem tego było zadowolenie, wiedza i prace twórcze dzieci.

Galeria zdjęć: Wycieczki regionalne w klasach I - III

Wycieczki regionalne w klasach I - III - Zdjęcie: 1/17