| czwartek 28 marca | 13:40:15

Dziś są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Artykuły / Piąta Nekielska Noc z Matematyką

dodane w sobota 13 maja 2017 r., przez Anna Frąszczak

Pierwsze miejsce dla Hani, Joasi i Klaudii!

Piękną majową noc z 12-go na 13-go maja grupa 35 gimnazjalistów spędziła w szkole, licząc zadania matematyczne. Było to nasze piąte spotkanie. Gdy pięć lata temu wpadłyśmy na pomysł zorganizowania nocy z matematyką, zastanawiałyśmy się, czy nie będzie to pierwsze i zarazem ostatnie takie spotkanie. Wiedząc, że większość uczniów na słowo „matematyka” reaguje niezbyt entuzjastycznie, z obawą czekałyśmy na pierwsze zgłoszenia. Udało się i choć trudno w to uwierzyć, co roku mamy coraz większą liczbę uczestników.

Zmagania trwały od godziny 21:00 w piątek do 6:00 w sobotę. Zabawę rozpoczęliśmy rozgrzewką mózgów – czyli pierwszym pakietem matematycznym. Po przerwie na herbatę/kawę i ciastko rozpoczęły się zadania logiczne, tzw. mózgołamacze. Każda grupa zbierała punkty, wszyscy uczciwie walczyli o zwycięstwo, które tradycyjnie nagrodzone jest szóstkami równoważnymi ocenom z pracy klasowej i bonem do pizzerii Hollywood. Po nocnej pizzy, rozpoczęła się druga godzina prawdziwej matematyki, uczniowie wspólnie rozwiązywali zadania dostosowane do posiadanej wiedzy i umiejętności, zadania, które miały im pomóc w prawidłowym rozwiązaniu porannego testu. Niektórzy ten etap nocy przetrwali snując się po korytarzach, robiąc herbatę, przysypiając. Obudzili się w czasie meczu siatkówki. Trzy boiska, sześć drużyn, nocna walka rozruszała wszystkich.

Przedostatnim punktem NOCY był test dla zmęczonych mózgów. Wyniki tego testu decydowały o ostatecznej klasyfikacji. Po teście, zmęczeni myśleniem rozpoczęliśmy przygotowania do matematycznej nocy filmowej. Niektórzy czas projekcji potraktowali jak możliwość dwugodzinnej drzemki. W tym roku obejrzeliśmy (nie wszyscy) „Buntownik z wyboru" z Robinem Williamsem, Benem Affleckiem i Mattem Damonem. Główny bohater ma wielki talent matematyczny, ponadprzeciętną inteligencję i problemy z funkcjonowaniem w otaczającej go rzeczywistości.

Uczniowie odpoczywali, a my, nauczycielki, sprawdzałyśmy testy i szykowałyśmy się do ogłoszenia wyników. Zwyciężyły dziewczyny z klas trzecich.

Pierwsze miejsce zajęły: Hania Górska, Joasia Brzychcy i Klaudia Nowak. Nagroda to bon wartości 80 zł do Hollywood i szóstki równoważne ocenom z pracy klasowej.

Drugą nagrodę – bon o wartości 60 zł do Hollywood i piątki otrzymały Ania Waliszka, Milena Spochacz i Beata Kubiak.

Trzecią nagrodę – bon o wartości 40 zł – oczywiście do Hollywood i piątki – otrzymali pierwszoklasiści: Ala Babraj, Aga Wiśniewska, Ala Tomaszewska i Jakub Świdłowski

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, cieszymy się z Waszego zaangażowania, zapraszamy w przyszłym roku.

Małgorzata Szymczak, Anna Frąszczak

Galeria zdjęć: Piąta Nekielska Noc z Matematyką