| sobota 20 kwietnia | 15:28:43

Dziś są imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Artykuły / NASZ REGION - TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH

dodane w wtorek 20 czerwca 2017 r., przez Urszula Zielińska
W poniedziałek 19 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Nasz region – tropem osadników olęderskich”, który trwał od października 2016 r. do czerwca 2017 r. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęliśmy spotkaniem z panem Osypiukiem, które odbyło się w październiku 2016 r.  8 maja pojechaliśmy na wycieczkę, aby dotknąć historii Olędrów. Miejscem docelowym była Nekielka, ale udaliśmy się także do Barczyzny oraz na cmentarz w Nekli.
Projekt podzielony był na trzy etapy. Do konkursów przystępowali uczniowie gimnazjum z klas I – III. Uczestnicy mogli brać udział w poszczególnych etapach, w wybranym konkursie.
Pierwszy etap – to przygotowanie prezentacji dotyczącej osadnictwa Olęderskiego na terenie Wielkopolski”.:
Pierwsze miejsce uzyskały Marta Czyżewska i Natalia Polańska z klasy II b.
Drugie miejsce zajęła Joanna Brzychcy z klasy III b.
Trzecie miejsce zdobyła Maja Wojciechowska z klasy I b.
Do tego etapu  przystąpiło najwięcej gimnazjalistów, dlatego wyróżniono jeszcze dwie prezentacje, których autorami byli Piotr Paszak z klasy I b oraz Mateusz Irski i Jakub Wiśniewski z klasy II a.
Drugi etap polegał na napisaniu kartki z pamiętnika Olędra, uwzględniając oczywiście zagadnienia osadnictwa olęderskiego, opisujące ich życie codzienne, sprawy związane z pracą czy religią.
Pierwsze miejsce uzyskała Maja Wojciechowska z klasy I b.
Trzeci etap to konkurs wiedzy o Olędrach. Pytania testowe przygotowane były  na podstawie książki „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy i nadziei”, 8 uczniów przeczytało ją i przystąpiło do sprawdzenia swoich wiadomości.
Pierwsze miejsce zajęła Joanna Brzychcy z klasy III b.
Drugie miejsce uzyskała Klaudia Nowak z klasy III a.
Trzecie miejsce zajęła Alicja Babraj z klasy z klasy I a.
Nagroda specjalna przyznana została za ogromne zaangażowanie w realizację projektu Hannie Górskiej, Martynie Kluczce, Alicji Kowalczyk i Zuzannie Przybylskiej. Uczennice przygotowały również samodzielnie filmik o Olędrach, trochę zabawny, ale rzeczowy. Miał to być taki skrót historii Olędrów - wersja dla początkujących.
Główny cel naszego projektu to poznanie historii, kultury i tradycji osadnictwa olęderkisego. Poprzez działania w ramach projektu staramy się wzbudzić, właśnie wśród młodzieży, zainteresowanie historią naszego regionu. Aktywny udział gimnazjalistów w tym roku pokazał, że cel został zrealizowany.
Wszystkim bardzo serdecznie jeszcze raz gratuluję i zachęcam do uwzięcia udziału w projekcie w kolejnym roku szkolnym.

Zielińska

Galeria zdjęć: NASZ REGION - TROPEM OSADNIKÓW OLĘDERSKICH