| czwartek 28 marca | 19:40:55
| czwartek 28 marca | 19:40:55

Dziś są imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Artykuły / Młodzi głosują.

dodane w środa 16 października 2019 r., przez Urszula Zielińska
 Uczniowie klas VIII naszej szkoły wzięli udział w programie „Młodzi głosują” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem projektu  jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcanie ich do świadomego udziału w wyborach. . W ramach realizacji programu „Młodzi głosują” przeprowadziliśmy różne działania na rzecz wysokiej frekwencji w wyborach i zdobycia wiedzy na temat zasad organizacji i znaczenia wyborów . Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie zrealizowaliśmy temat: „Idziemy na wybory”;  omówiliśmy zasady demokratycznych wyborów, debatowaliśmy nad ich znaczeniem i przeanalizowaliśmy etapy wyborów parlamentarnych.
 Następnie rozpoczęliśmy kampanię na rzecz wysokiej frekwencji  w naszej szkole. Przed wyborami, w grupach, wykonaliśmy plakaty  zachęcające do uczestnictwa w wyborach  i ogłosiliśmy konkurs na najlepsze hasło. Wybrani uczniowie przedstawiali też informacje o poszczególnych partiach i ich programach. We wtorek sala historyczna została zamieniona w lokal wyborczy. Ustawiliśmy ławki dla Komisji Wyborczej i dla głosujących, przygotowaliśmy urnę wyborczą, karty do głosowania oraz listy wyborcze. Wyniki wyborów przedstawiliśmy na plakacie, który został zawieszony na drzwiach sali historycznej, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać.
 Wybory odbyły się we wtorek 8 października w godz. 8.00 - 13.30. W wyznaczonej wcześniej sali zebrali się członkowie Komisji Wyborczej. Przygotowaliśmy listę uczniów uprawnionych do głosowania oraz kary do głosowania. Każdy uczeń, który chciał zagłosować, musiał pokazać legitymację szkolną, następnie podpisywał się na liście i zabierał kartę do głosowania. Uczniowie głosowali w wyznaczonym miejscu, tak aby spełnić kryterium tajnych wyborów. Po oddaniu głosu uczniowie wrzucali karty do przygotowanej wcześniej urny wyborczej. Zaskoczyła nas wysoka frekwencja – 68% oraz dobra organizacja, a także odpowiedzialne podejście uczniów do wyborów(wszystkie głosy były ważne).

Galeria zdjęć: Młodzi głosują.

Młodzi głosują. - Zdjęcie: 1/10
Młodzi głosują. - Zdjęcie: 2/10